Buradasınız
Home > Etkinlik > Piyano Festivali Başlamak İçin Gün Sayıyor

Piyano Festivali Başlamak İçin Gün Sayıyor

Bilkent Piyano Festivali

Bilkent Piyano Festivali, 18 – 22 Haziran tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi’nde başlıyor. Müzik evreninin en saygın isimlerini buluşturacak festivalin sanat yönetmenliğini Bilkent Üniversitesi’nden Doçent Doktor Yoonie Han üstlenecek. Klasik müziğin yaşayan efsanelerinin Skype ile Masterclass yapacağı festival, bu anlamda Türkiye’de bir ilke imza atacak.

Piyano Festivali’nde, katılımcılar 6 gün boyunca keyifli bir müzik deneyimi yaşayacak. Müziği hayatının en özel tutkusu olarak kabul eden genç piyanistleri sanatın en önemli aktörleriyle bir araya getirecek festival, sanatçı eğitmenlerle birebir etkileşim kurmak ve piyano sanatına yoğunlaşmak için büyük bir fırsat sunacak.

Yoonie Han ile ilham verici bir müzik serüveni başlıyor

Ruh, hayal gücü ve tutkunun uyumunu notalara dönüştüren ve sanatıyla önemli müzik otoriteleri arasında kabul edilen Yoonie Han’ın sanat yönetmenliğindeki festival, piyano performansının uygulama alanlarına sanatsal rehberliğiyle erişim sağlamayı amaçlıyor.

Julliard’da Robert McDonald’ın öğrencisi olarak yüksek lisansını tamamlayan, küresel alanda organize edilmiş en önemli yarışmalarında birincilikle dönen D.M.A Ass. Yoonie Han, Berlin Symphoniker, Housten Senfoni orkestraları ile senfoniler ile konserler veren ve albümleriyle Billboard Classaical Chart’da yükselen nadir piyano sanatçıları arasında yer alıyor.

Dünyanın kulağı, Bilkent Piyano Festivali’nde olacak

Festivalde öğrenciler; New York Üniversitesi Steinhardt’da Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Piyano Çalışmaları Anabilim Dalında müzik profesörü olarak görev alan Vladimir Horowitz’in son öğrencisi Professor Eduardus Halim; Piyano Profesörü, Boston Üniversitesi Piyano Bölümü Başkanı ve Boston Üniversitesi Tanglewood Piyano Programı Direktörü, Steinway Sanatçısı olan Professor Boaz Sharon ve İtalya’daki Bologna, Salerno ve Lecce Konservatuarı, Verona Piyano Festivali, Çağdaş Müzik Festivali, Pharos Müzik Derneği, Piano Summer Ohrid ve St. John Festivaline düzenli olarak davet edilen, 2008 yılından beri Marmara Üniversitesi’nde çalışan Doç. Dr. Hyun Sook Tekin ile çalışma fırsatı yakalayacak.

Öğrenciler festivale iki ayrı program ile katılabilecek

Her yaş ve düzeyde öğrenci için Aktif ve Pasif olmak üzere iki ayrı programın uygulanacağı festivalde aktif öğrenciler, 3 özel bireysel ders alabilecek. Ustalık Sınıfı, Bilkent Konser Salonu, Erimtan Müzesi, Mozart Haus ve Genç Sanatçılar konserinde çalarak profesyonel bir müzik tecrübesi yaşayacak olan aktif öğrenciler aynı zamanda özel oturum, özel seminer ve gezilere de katılım sağlayacak. Pasif eğitim programını seçen öğrenciler ise derslere izleyici olarak katılacak, sosyal saatler ve yemeklerde eğitmenlerle bir araya gelebilecek ve tüm resepsiyonlarda yer alarak bu deneyimin bir parçası olma fırsatı bulacak.

Festival, müzikal ilgi ve kariyer yönelimini destekleyecek

Kişisel danışmanlık ile müziğin kodlarını keşfedecek olan katılımcılar aynı zamanda farklı konuları odak noktasına alan seminer ve öğrenme oturumlarıyla kapsamlı bir eğitim programına dahil olacak. Kariyer Geliştirme Semineri ile katılımcılar müzik kariyer seçenekleri, profesyonel ağ stratejileri, pazarlama planları ve tanıtım becerilerine yoğunlaşmayı öğrenecekler. Kariyer Geliştirme Semineri kapsamında katılımcılar; Robin Williams, Kevin Spacey gibi isimlerin mezun olduğu Julliard’dan katılacak olan Barrett Hipes, sayısız başarılarının yanı sıra dünyada ‘Postmodernin eşsiz sesi’ olarak tanımlanan Sean Hickey ile internet üzerinden buluşma fırsatı yakalayacak. Bu isimlerin yanı sıra Gloriosa Piano Trio, Rachel Christensen, Jahye Kim, Karen LeFrak, Matthew Oberstein ve Theodore Wiprud ile bireysel olarak akıl hocalığı ve danışmanlık alacaklar.

Festivalin önemli bir bölümünü oluşturan Şenlik Semineri ve eğitmen Işın Metin ile katılımcılar ritmik anlayışlarını geliştirirken dinamikler ve ifade hakkında daha derin bir anlayış ile tanışacaklar. Sahne Performansına Yönelik Fizyoloji Semineri ile piyanistler; endişe, stres, gerginlik ve performans yaralanmalarını önleme yollarını kontrol edebileceklerini öğrenecekler. Tüm bunların yanı sıra sosyal saatler ve geziler ile sosyal bir ortamda öğrenciler danışmanlarıyla bir araya gelmiş olacak. Ayrıca konaklama ve yemek servisine ek olarak katılımcılar üniversitenin birçok olanağına ücretsiz erişebilecek.

Benzer yazılar

Yukarı