Buradasınız
Home > Güncel > Kadıköy Maarif’te Festival Heyecanı

Kadıköy Maarif’te Festival Heyecanı

KalevFest

KALEV, Kadıköy Maarif geleneğinin devamı olarak, KalevFest’18 kapsamında çocuklar iki gün boyunca kendileri seçerek çeşitli atölye çalışmalarına katıldılar. Etkinlik kapsamında kendi yazdıkları müzikali ve koreografilerini yine kendilerinin hazırladıkları dansları arkadaşları ve aileleri ile paylaştılar.

Festival, bilinen adıyla Öğrenci Meclisi, KALEV İlkokulu’ndaki adı ile “Çocuk Meclisi” tarafından organize edildi.

Sanat, oyun, gibi birçok atölyede hem çocuklar hem ebeveynler çocukların yaratıcılıkları doğrultusunda seçimler yaptıklarında konsantrasyon, sorumluluk bilinci ve koordinasyon becerileri gibi konularda nasıl performans gösterdiklerini deneyimlediler.

Çocukların sürecin yapılandırılması ve karar aşamalarına da dahil oldukları, çocuğun en iyi olarak kabul edileni değil kendi yarattığını paylaşmasının altının çizildiği, kendi seçtiği şekilde, kendisi olarak paylaşımda bulunması, bu şekilde kabul edildiğini ve birey olduğunu hissetmesini sağlamak amacıyla planlanan etkinliği her sene tekrarlamayı planladıklarını söyleyen KALEV Okul Müdürü Bahtışen Yıldırım festival sonunda “Çocukların mutluluğu, kendi özgür alanlarında arkadaşlarıyla paylaşımları ve kendi potansiyellerini fark etmeleri KalevFest’18 in ardından keyifle hatırladığımız, bizleri de çok heyecanlandıran ve hatta yüreklendiren, eğitim anlayışımızın amacına ulaştığını gösteren önemli noktalar. Bu nedenle hem çocuklardan ve ailelerden aldığımız geri bildirimlerle ve hem de Kadıköy Maarif geleneğinden gelen anlayışla festivali her yıl tekrarlıyor olacağız” dedi.

Katılımın son derece yüksek olduğu etkinlik sonrası değerlendirme yapan Yıldırım “Okulumuzdaki tüm kulüpler çocukların istekleri doğrultusunda şekilleniyor ve çalışma yapmak istedikleri konuyla ilgili yeni kulüpler oluşabiliyor. Örneğin KalevFest’in açılışında Doğa Kulübü’nün de açılışı yapıldı ve kulübü kuran çocuklarımız planladıkları çalışmaları anlatarak arkadaşlarını kulüpte çalışmaya davet ettiler. Yaptıkları çalışmalara çok değer verildiğini, önemsendiğini bildiklerinden onlar da çalışmalarına ciddiyetle yaklaşıyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Kalevfest’18 de Kadıköy Anadolu Lisesi Öğrenci Meclisi ile Kalev Öğrenci Meclisi ortak toplantı yaptılar, ayrıca KalDans’tan gençler hem minik martılara küçük bir gösteri yaptılar hem de birlikte dans ettiler. Kalev İlkokulunun Minik Martıları, abla ve abileri ile yaptıkları sohbet sırasında lisede de kulüp çalışmaları yapabileceklerini, lisede de eğlenirken öğrenebileceklerini anladıklarında heyecanlandılar.

Yıl sonu gösterisi veya portföy sunumu değil de festival biçiminin benimsenmiş olması, anne-babanın beklentilerinin çocuğun beklentilerinin önüne geçmediği, stres ve performans kaygısı olmaksızın çocuğun kendini gerçekleştirmesi için özel olarak tercih edilmiş.

Benzer yazılar

Yukarı