Buradasınız
Home > Güncel > Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu’ndan 18’inci Kütüphane

Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu’ndan 18’inci Kütüphane

Koç farkındalık

Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu, her yıl gerçekleştirdiği “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesi kapsamında, 8-9 nisan tarihleri arasında Aydın’ın Yazıkent ilçesinde 18’inci kütüphanesini hayata geçirdi.

“Koç Üniversitesi 25.yıl Kütüphanesi”, Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu tarafından, “Mürşide Akçay İlkokulu ve Ortaokulu’nda 3000’i aşkın kitapla kuruldu. Gönüllüler, öğrencilere takım çalışmasını öğretmek, iletişim becerilerini geliştirebilmek adına okul derslerine de katıldı.

Gönüllü öğrencilerden oluşan Farkındalık Grubu, geleceğin yetişkinleri olan ilköğretim öğrencilerine umut ve ışık götürmeye devam ediyor.

Farkındalık Grubu, 2007 yılından bu yana her yıl düzenli olarak eğitimde fırsat eşitliği yaratabilmek adına gerçekleştirdiği “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesinin 18’incisini bu yıl Aydın’ın Yazıkent ilçesindeki Mürşide Akçay İlk ve Ortaokulu’nda hayata geçirdi. Öğrenciler, gönüllülerle beraber raf, kitaplık, masa ve sandalye montajlarını kendileri yaparak kütüphaneyi baştan aşağıya inşa etti. Farkındalık Grubu, beraberinde götürdükleri 3000’i aşkın kitapla 18’inci kütüphanesini kurmuş oldu.

Kütüphane, birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar tüm öğrencilere yönelik eğitici-öğretici dergilerin yanı sıra Türk ve Dünya edebiyatının ünlü kalemlerine ait romanlardan oluştu. Grubun kendi imkân ve uğraşlarıyla topladığı kitaplar sınıflara göre kategorize edilerek raflara yerleştirildi.

Kütüphanenin tüm raf, kitaplık, masa, sandalye ve perde kurulumlarını da bizzat yapan 36 gönüllü, kütüphane kurulumunu 25 saatte gerçekleştirerek projeyi tamamladı. Bunun yanı sıra gönüllüler, okul öğrencilerine farklı beceriler kazandırabilmek adına derslere de katıldı.

Her yıl Türkiye’nin farklı bölgesinde kütüphanesi olmayan ilköğretim okullarına kütüphane kurmaya giden Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu, kütüphane kurmak için yola çıkmadan önce okulları araştırıyor.

Seçilen okula kitabın yanı sıra kitaplık, raf, masa, sandalye, bilgisayar ve projeksiyon gibi materyallerde sağlayan gönüllüler, donanımlı bir kütüphane kuruyor. Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu, eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak adına düzenledikleri bu proje kapsamında her sene en az iki tane kütüphane kurmayı hedefliyor.

Benzer yazılar

Yukarı