Buradasınız
Home > Güncel > İSÜ Öğrencisine Osteria Francescana’da Staj Şansı

İSÜ Öğrencisine Osteria Francescana’da Staj Şansı

cihan beylen

İstinye Üniversitesi’nin MYO Aşçılık Bölümü öğrencileri; konusunda oldukça deneyimli eğitmen kadrosuyla ve modern teknoloji ile donatılmış mutfaklarında yaptıkları çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı.

Bölümün 1.sınıf öğrencisi Cihan BEYLEN, dünyanın en iyi 2. restoranı unvanına sahip İtalya’nın Modena şehrindeki Osteria Francescana’da dünyaca ünlü 3 Michelin Yıldızlı Executice Şef Massimo Bottura’nın yanında 6 ay staj yapmaya hak kazandı.

Öğrencimiz çabalarının karşılığını aldı

Aşçılık Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Çağla Özer, Cihan Beylen adına duyduğu sevinci ve gururu paylaşarak, şunları söyledi: “Öğrencilerimiz sadece başarılarıyla değil; disiplinleri, temizlikleri, düzenleri,saygıları ve çalışkanlıklarıyla da iyi bir aşçı olma yolunda ilerliyorlar. Bu sene eğitim-öğretime başladık fakat kısa zamanda böylesine ünlü bir restoranda staj hakkı kazanmak öğrencimiz adına büyük bir başarı. Cihan da tüm emek, fedakarlık ve çalışmalarının karşılığını almaya başladı. Öğrencimizle gurur duyuyorum.”

Hedeflerimi gerçekleştirmek için çok büyük bir şans

Staj hakkı kazanan Cihan Beylen ise, mucize sayılacak bir staj hakkı kazandığı için çok mutlu olduğunu vurgulayarak; “3 Michelin Yıldızlı bir Şeften birebir eğitim alacak olmam, benim eğitimim, hedeflerim ve arzu ettiğim kariyerime ulaşmak için çok önemli bir şans. Başta; Aşçılık Bölümü’ne her zaman destek olan ve yaptığımız işlerde hep yüreklendiren Genel Koordinatörümüz Sayın Devrim Karaaslanlı’ya, staj hakkını kazanmamda Massimo Şef ve ekibiyle yaptığı görüşmeler ve yazışmalar için ve bana kefil olarak bu büyük sorumluluğu hissetmemi sağlayıp cesaret veren Bölüm Başkanım Sayın Çağla Özer’e, aileme, arkadaşlarıma ne kadar teşekkür etsem az. Çalışınca, isteyince olmayacak şey yok. ’’ dedi.

Cihan Beylen ayrıca, 2-4 Aralık 2017 tarihleri arasında, Bursa’da düzenlenen BUGAD 1. Ulusal Kestaneli Lezzetler Yemek Yarışmasında da, “Üniversite Taze Makarna” kategorisinde ‘’Karides ve Kestane Dolgulu Artizan Mantı’’ tabağıyla altın madalya kazanmıştı.

Benzer yazılar

Yukarı