Buradasınız
Home > Güncel > Form Kolejleri Gezegenin Geleceği İçin Harekete Geçiyor

Form Kolejleri Gezegenin Geleceği İçin Harekete Geçiyor

form kolejleri karbon ayak izi

Türkiye doğal kaynakların kendi yenilenebilme hızından daha fazla tükettiği için ekolojik olarak borçlu ülkeler arasında. Kısacası dünyadaki herkes ortalama bir Türkiye vatandaşı kadar tüketim yapsaydı 1,5 gezegene ihtiyacımız olacaktı! Bu nedenle önce birey olarak, sonra aile ve eğitim kurumu olarak gezegenin geleceği için harekete geçen Form Kolejleri, 2020’ye kadar tüm kampüslerinde Karbon Ayak İzini yarıya indirmeyi hedefliyor.

Dünyanın ekolojik dengesini sağlamada karbon ayak izi kavramı önemli bir terim. Birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olarak da tanımlanan karbon ayak izi iki ana unsur ile oluşuyor. Bunlardan ilki, enerji tüketimi ve ulaşım -söz gelimi araba ve uçak- dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsü olan birincil ayak izi. Bir diğeri ise, kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsü ikincil ayak izi.

Türkiye’nin 1,5 gezegene ihtiyacı var

2012 yılında yayınlanan Türkiye’nin Ekolojik Ayak İzi Raporu’nda, Türk insanının çevre bilinciyle ilgili en dikkat çekici bilgi şöyle: “2007 yılında Türkiye’de kişi başına düşen tüketimin Ekolojik Ayak İzi 2,7 kha ile kişi başına küresel biyolojik kapasitenin yüzde 50 üzerindeydi. Bir başka ifadeyle dünyadaki herkes ortalama bir Türkiye vatandaşı kadar tüketim yapsaydı 1,5 gezegene ihtiyacımız olacaktı.”

Türkiye doğal kaynakların kendi yenilenebilme hızından daha fazla tükettiği için ekolojik olarak borçlu ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle önce birey olarak, sonra aile ve eğitim kurumu olarak gezegenimizin geleceği için harekete geçmemiz gerekiyor. Bunun kolay olmayacağını ve tüm okullarda tek yöntemin çözüm olarak uygulanamayacağını bilinen bir gerçek. Tabii bölgesel farklılıklar ve yerel yönetimlerin de desteğiyle farkındalık oluşturabilir.

Form Kolejleri’nin, sürdürülebilir bir gelecek için planı ise…

Form Kolejleri, okullarındaki karbon ayak izini 2020’ye kadar yarıya indirmeyi hedefliyor. Öncelikli hedefleri, kampüslerinin yer aldığı iller olan İstanbul, İzmir ve Kocaeli (Gebze) bölgelerinden bu konuya dikkat çekerek tüm eğitim kurumları arasında bir farkındalık oluşturmak. Temel olarak, okullarındaki karbon ayak izi azaltma faaliyetinin temel işlerini tamamlayan ve geliştiren projelere odaklanmak gerektiğine inanıyorlar. Bunun için birkaç ilerleme noktası ise:

Öğrencileri dahil etmek

Oku, öğrencileri okul çevresinde pratik projelere dahil etmek için planlamalar yapıyor. Bununla ilgili “Karbon Dedektifleri”proje yarışması düzenleyecek ve bu kapsamda öğrencilerimize enerji sayaçlarını okumayı, enerji tüketimini izlemeyi, rapor etmeyi ve bu tüketimi azaltmak için çözüm önerileriyle proje geliştirmeyi öğretiyor.

Satın almanın gücü kullanılıyor

Öğrencilerin satın alma davranışları ile ilgili farkındalık oluşturuluyor. Enerji tasarruflu elektronik aletler, Türkiye’de üretilen kıyafetler, beslenme alışkanlıkları, geri dönüşümlü ürünler tüketilmesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.

Okul binaları için yeşil çözümler

Yağmur sularının depolanması, enerji tasarruflu ampuller, su tüketiminin azaltılması, tüm eğitim alanlarının doğal aydınlatılmasına yönelik alınan mimari önlemler, bina yapımında kullanılan yapı malzemelerinin kalitesi ve tüm bu süreçlerin sertifikalandırılması kolejin temel hedefleri arasında bulunuyor.

Okul Gezileri

Seyahatlerde; tren tercih etmek, okul bölgelerinde bisiklet kiralama alanları oluşturmak, kiralık araçlarda hibrit araca yönelmek gibi yöntemler kullanılması planlanıyor.

Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin Bazı İpuçları

Tatiller: Uçak yerine başka alternatif taşıtların tercihi.

Elektrik: Yenilenebilir enerji kullanımı.

Doğal Gaz: Isınma için güneş enerjisi kullanımı ile doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.

Seyahat: Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmak, yerel otobüs hizmetlerini öğrenmek ve kullanmak.

Araba: Paylaşma Yolculuk ayak izini azaltmak için işe giderken araba paylaşmak.

İkincil Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları

Bir şeyler satın alındığı zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne almak önemli bir nokta. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmak da alınabilir önlemlerden. Örneğin;

Şişe Suyu

Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar ediyor. Eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa, uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olunabilir. Suyun nakliyesinin Karbon Ayak İzi haricinde, bir de buna şişeleme ve/veya geri dönüşümden kaynaklanan emisyonları eklemek gerekir.

Uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler

Süpermarkete gidildiği zaman satın alınan yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakmak gerekir. İngiltere’de sonbaharda Yeni Zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. Dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünmek lazım; çok daha fazla, ama çok daha az yol kat etmiş yerel şaraplar bulunabilir. Bir elma ağacı dikilmesi hem bir sürü meyveye sahip olmaya hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.

Et tüketimi

Et tüketimini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltmak gerekiyor.

Uzak ülkelerden gelen elbiseler

Satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol etmek, eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramak da alınabilecek önlemlerden

Fazla ambalajlanmış ürünler

Gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durmak da yapılabilecekler arasında yer alıyor.

Benzer yazılar

Yukarı